Umetnost i zabava

ENGLEZI SE VRAĆAJU KUĆI "PODVIJENOG REPA": Belgijanci "nokautirali" Engleze za najveći uspeh u istoriji

14.07.2018 Fudbaleri Belgije pobedili su Englesku sa 2:0 u meču za treće mesto na Svetskom prvenstvu u Rusiji i tako ostvarili najveći uspeh na Mundijalima u istoriji belgijskog fudbala.

adminadminComments 0

Golove za Belgiju su dali Tomas Menije posle odlične asistencije Nasera Šadlija u četvrtom minutu meča i Azar posle kontre u 82.

Tek što su istrčali na teren i krenuli sa centra Belgijanci su dali gol Englezima i pokazali im kako će igrati.

Brzo, uglavnom u naletima sa bokova i bez previše natezanja. Tako je izgledala akcija koju je iz sredine na levi bok preselio Romelu Lukaku odličnim dodavanjem za Nasera Šadlija, a ovaj jednako dobrim ubacivanjem na petercu pronašao Menijea.

Englezi su kasnili da zatvore centaršut, Menije je ostao korak ispred svog čuvara i Pikford je mogao samo da izvadi loptu iz svoje mreže, a Belgija je povela.

Pikford je uprkos primljenom golu uspeo da se istakne već u 11. minutu kada je De Brejne šutirao iz kaznenog prostora, lopta se odbila od jednog igrača Engleske i umalo prevarila golmana koji je refleksno odbranio.

I u nastavku poluvremena, Englezi su delovali kao da još nisu ostavili iza sebe izgubljeno polufinale. Bez mnogo energije i tromi u napadu, jasno je bilo da će im najveća šansa za gol biti prekid ili kontra.

Posle jedne polu-kontre Sterling je ostavio loptu za Kejna sa ivice kaznenog prostora, a napadača Totenhema su samo centimetri delili od izjednačenja.

Dve solidne šanse imali su i Loftus Čik i Hari Megvajer, obojica glavom, ali nijedan od njih nije uspeo da udari loptu dovoljno jako i precizno da Kurtoa ne može da je stigne.

Belgija je tako do poluvremena delovala bolje, iako se većina udaraca njenih igrača završavala blokovima engleskih defanzivaca.

Jednu od boljih prilika za njih je imao Aldervireld posle kornera u 34. minutu kada je šutirao preko glave, a lopta je "liznula" gornji, spoljni deo mreže.

U nastavku su Englezi zaigrali malo bolje, ali su njihovi centaršutevi uglavnom promašivali svoje mete. Fertongen je sjajno izbacio loptu ispred Stounsa posle fantastičnog centaršuta Tripijea u 51, a Kejn je kasnio na petercu koji centimetar u 55. minutu u odličnoj prilici za gol.

Već u sledećem napadu se u kontri našao De Brejne koji je lako pronalazio rupe u odbrani Engleske. Poslao je precizno dodavanje za Lukakua, a napadač to upropastio lošim prijemom iako bi imao 1 na 1 sa Pikfordom.

Bez dileme najviše volje je kod Engleza pokazao Erik Dajer, jer je prvo u 68. probao sa distance, da bi dva minuta kasnije, ne svojom krivicom propustio najbolju šansu za Englesku.

Ušao je u kazneni prostor, bio sam ispred Kurtoe, vešto prebacio loptu preko njega i onda je niotkuda doklizao Aldervireld i izbacio loptu sa gol linije.

Najlepšu akciju i kontru na meču Belgija nije krunisala golom u 78. minutu, ali jeste četiri minuta kasnije. Azar je iza sebe ostavio Džounsa, izašao ispred Pikforda i lako ga savladao za 2:0.

Utakmica je pratkično tog trenutka bila gotova i Belgijanci su zasluženo osvojili treće mesto u Rusiji.