Zdravlje i život

Evo šta je Novaku još samo ostalo da postane najuspešniji teniser u istoriji!

20.08.2018 On je u finalu pobedio Rodžera Federera, posle više bezuspešnih pokušaja proteklih godina, sa 2:0 u setovima (6:4, 6:4) u meču bez većih uzbuđenja i tako stigao i do ove Master titule, koja mu je spletom okolnosti godinama izmicala.

adminadminComments 0

Piše: Jovo Vukelić

Naravno, ova titula donela je Novaku Đokoviću posebnu radost i uzbuđenje, znatno veće od njene realne vrednosti, jer je označila jedinstven podvig u svetu tenisa!

U 28 godina dugoj istoriji ovih turnira (osnovani 1990. godine) – elitnih takmičenja u teniskom ATP karavanu – nikom to do sada nije pošlo za rukom. A i prema sadašnjem odnosu snaga u vrhu svetskog tenisa, to će vrlo teško u narednim godinama ostvariti neko od najboljih igrača današnjice.

Prvi iz serije ovih, kako iz popularno zovu “ Zlatnih turnira“ – turnir u Indijan Velsu Đoković je osvojio pet puta.

Pehar iz Majamija, ukupno rekordnih šest titula!

Drugi Master turnir koji se igra u Majamiju Đoković je osvojio čak šest puta (najviše od svih drugih), a na poznatom Master turniru u Monte Karlu trijumfovao je dva puta. Đoković je zatim bio dva puta šampion Masters turnira u Madridu.

Četiri puta bio je najbolji na Mastersu u Rimu, a isto toliko i na Rodžers kupu.

Ovaj trofej koji je osvojio juče na Mastersu u Sinsinatiju bio je jedini koji mu je nedostajao, jer je šampionske pehare podizao tri puta na Masters turniru u Šangaju, a čak četiri puta na Masters turniru u Parizu.

Kad se sve sabere ovakav jedinstveni sportski podvig kandidovaće srpskog tenisera za trku za najuspešnijeg tenisera ove 2017. godine – za sportistu sveta ove godine, ako nastavi da pobeđuje do kraja godine, što se prema njegovoj trenutnoj formi može realno očekivati.

Rekorder po titulama u Parizu

Isto tako, kad se saberu svi mečevi Đokovića na ovih devet Masters turnira – on je ostvario čak 323 pobede i 72 poraza, a osvojio je ukupno čak 31 Mastera turnir.

Samo Rafael Nadal ima osvojena dva više, 33 „zlatna“ Masters turnira. Ali, Nadal nije od ovih devet Mastersa nikada pobedio na čak tri: u Majamiju, Šangaju i Parizu.

Čuveni Rodžer Federer, teniser sa najviše osvojenih Gren Slem titula – čak 20 – osvojio je 27 šampionskih titula na Masters turnirima, ali nikada nije podigao pehar u Monte Karlu i Rimu.

Radi upoređenja, ni Endi Marej sa 14 osvojenih Masters titula nije nikada trijumfovao na Masters turnirima u Indijan Velsu i Monte Karlu. A i legendarni nekadašnji as Andre Agasi osvojio je sedam od devet Mastersa.

Teško će skoro neko dostići ovaj novi Đokovićev rekord, jer su u pitanju turniri sa vrlo različitim podlogama, od vrlo spore zemljane u Monte Karlu, a slične i u Rimu, do bržih i „super brzih“ betonskih podloga u Indijan Velsu, Majamiju, Šangaju, Parizu…

Pehar iz Monte Karla, gde živi, ima poseban značaj

Malo je igrača koji podjednako dobro mogu da igraju na ovako različitim terenima i u tome je Đoković pokazao da je najsvestraniji teniser današnjice. Igra sa visokim kvalitetom na svim vrstama podloga, što ni Nadal ni Federer nikad nisu mogli.

Ta nijansa u njihovim nastupima pravi ovu razliku u kvalitetu igre između ova tri svetska asa.

Đoković još nije najuspešniji teniser sa najviše osvojenih Gren slem titula, ali je blizu mogućnosti da ugrozi i taj i druge rekorde. Pod uslovom da ne pretrpi neku težu povredu narednih godina.

Njegov jedini cilj, koji još u tenisu nije ostvario i kome može da teži, jeste da postane najuspešniji teniser svih vremena.

Logično je da tome teži, jer je to jedan od najvećih motiva koji se postavlja pred ovakvog jedinstvenog i neponovljivog sportskog asa.