Masovna hapšenja i ubistva visokih članova kraljevskih porodica u S. Arabiji DOLAZI RAT I ŠTA JOŠ …
Masovna hapšenja visokih članova kraljevskih porodica, ukazuju na to da ono što se dešava u Sudijskoj Arabiji predstavlja dalekosežnu čistku. Fasada “istrage korupcije“, koju delimično promovišu zapadni mediji i američki predsednik Donald Tramp, nije baš neko kredibilno pokriće.
Pokriće nije samo za nemilosrdno grabljenje moći untar pustinjskog kraljevstva od strane saudijskih vladara, već i preusmeravanje čitavog regiona Bliskog istoka u stanje pripravnosti za sukobe koje slede ili eventualni rat sa Iranom. Rat koji Izrael i Trampova administracija sa entuzijazamom zagovaraju.
Taj potez ka ratu sa Iranom bi mogao objasniti zašto su pripadnici saudijskih kraljevskih porodica ostvarili značajno putovanje u Moskvu prošlog meseca. Da li je to bio pokušaj da Rusiju kupe naftom i oružjem kako bi oslobodili ruke po pitanju Irana?
Na tipičan način, zapadni mediji su masovna hapšenja kraljevskih prinčeva, ministara i poslovnih lidera prošlog vikenda, koja su sprovedena po naređenjima kralja Salmana i njegovog naslednika prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, objavili kao akciju protiv korupcije i poslovnih malverzacija.
U medijima je izostavljen širi kontekst saudijskih vladara koji istovremeno vrše političku kontrolu nad regionalnim političarima, kao i senzacionalne tvrdnje da su Iran i Liban “objavili rat“ Saudijskoj Arabiji tako što su navodno podržali raketni udar iz Jemena.
Očigledno prisilna ostavka libanskog premijera Saada Haririja prošlog vikenda nakon što je bio pozvan u glavni grad Saudijske Arabije Rijad, pogodno je doprinela saudijskim tvrdnjama da Iran i njihov libanski saveznik Hezbolah, destabilišu Liban i zapravo planiraju da ubiju Haririja.
Međutim, Hariri je bio samo jedna od nekoliko regionalnih političkih ličnosti nad kojima su Saudijci navodno vršili pritisak. Pojavili su se izveštaji da je bivši predsednik Jemena, Mansour Hadi, držan u kućnom pritvoru u svom izganičkom domu u Rijadu. Postoje i izveštaji o ličnostima sirijske opozicije koje su zatvorene u Rijadu. Ovo ukazuje na to da Saudijci orkestriraju regionalni hor.
Mohamed bin Salman, 32-godišnji sin kralja Salmana (81), pojavio se kao ambiciozni autokrata koji takođe gaji intenzivno neprijateljstvo prema Iranu. U nekoliko medijskih intervjua, prestolonaslednik je otkrio svoju opsesiju time da zdrobi Iran. To prevazilazi uobičajenu sektašku vehabijsku antipatiju saudijskih lidera prema Šiitskom Iranu.
Prestolonaslednik igra donekle pametnu igru. On je napravio veliku medijsku predstavu o “reformama“ Saudijske Arabije iz njihovog fundamentallnog socijalnog konzervatizvma do toga da postanu naizgled više kosmopolitso društvo. Prestolonaslednik je progurao reforme dajući saudijskim ženama pravo da voze automobile, putuju bez muških staratelja i da uđu na sportske stadione. Veoma radikalan napredak u rodnoj ravnopravnosti. Ipak, on se uz pomoć zapadnih medija vešto projektuje kao nekakav progresivni reformator.
Ove promene su samo furnir za nemilosrdne ambicije i grabljenje moći unutar despotske Dinastije Saud. Navodna “istraga korupcije“ je još jedan sloj za prikrivanje mnogo opakijih događaja.
Takvo izveštavanje služi samo kao odvraćanje od stvarnih događaja i ozbiljnih regionalnih implikacija.
Najpodmukliji događaj je bio taj što je na dan masovnih hapšenja, kandidat za nasleđivanje saudijskog prestola poginuo u nesreći helikoptera. Princ Mansour bin Mukrin (42) je bio među osam zvaničnika koji su poginuli kada se njihov helikopter srušio u južnoj pokrajini Asir u blizini granice sa Jemenom. Saudijski mediji nisu dali nikakve detalje o uzroku nesreće.
Žrtva helikopterske nesreće, princ Mansour je bio sin 72- godišnjeg princa Mukrina, koji je jedan od poslednjih preživelih sinova osnivača saudijskog kraljevstva, Ibn Sauda. (On je polubrat trenutnom kralju Salmanu).
Nakon Salmana, prema tradicionalnim pravilima nasledstva, sledeći naslednik prestola je trebao biti Mukrin, koji je u januaru 2015. godine posavljen za prestolonaslednika. Međutim, tri meseca kasnije, kralj Salman je degradirao Mukrina kao svog naslednika. On je udaljen kako bi napravio mesta za Mohameda bin Salmana, kraljevog sina, kao prestolonaslednika.
Princ Mukrin i njegovih šest sinova se stoga mogu smatrati opasnim rivalom ambicioznom prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu. Kako njegovog oca, kralja Salmana, zdravlje izdaje, sledeći u redu izgleda da čisti kraljevski teren od potencijalnih konkurenata za presto.
Još uvek nije poznato šta se zapravo desilo sa helikopterom koji je prošlog vikenda prevozio princa Mansoura. Ali izgleda i više nego slučajno da se ta nesreća dogodila istog dana kada i hapšenja nekolio drugih visokih pripadnika kraljevske porodice. Dvojica od tih uhapšenih su bili princ Mataib bin Abdulah i princ Turki bin Abdulah. Oni su sinovi pokojnog kralja Abdulaha, a kao i princ Mansour, oni su rođaci prestolonasledniku Muhamed bin Salmanu, i stoga bi mogli biti potencijalan izazov njegovom nasleđivanju prestola.
Prestolonaslednik Muhamed bin Salman, arihtekta saudijskog pokolja u Jemenu, pozicionira se tako da ima potpunu moć kako bi sproveo svoje planove u vezi konačnog rešavanja pitanja Irana, a kada se to kaže, zna se na šta se misli.
Webtribune.rs
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se