Politika

Poruka iz Brisela: Rusija i Kina nova šansa za Evropu

19.10.2018 Glavni cilj ruske delegacije predvođene premijerom Dmitrijem Medvedevom na samitu evropskih i azijskih zemalja, koji se održava u Briselu, jeste da Rusiju ne pozicionira samo kao trgovinski most između Zapada i Istoka, već i kao političkog igrača koji je u stanju da modelira odnose između Azije i Evrope, smatraju stručnjaci.

adminadminComments 0

Poruka iz Brisela: Rusija i Kina nova šansa za Evropu

Glavni cilj ruske delegacije predvođene premijerom Dmitrijem Medvedevom na samitu evropskih i azijskih zemalja, koji se održava u Briselu, jeste da Rusiju ne pozicionira samo kao trgovinski most između Zapada i Istoka, već i kao političkog igrača koji je u stanju da modelira odnose između Azije i Evrope, smatraju stručnjaci.

Naime, u Briselu je počeo 12. po redu samit evropskih i azijskih zemlja, na kome učestvuju predstavnici 51 zemlje. U pitanju je višednevni skup na kome lideri razmenjuju mišljenja o saradnji i zajedničkim izazovima Evrope i Azije. 

Veliku pažnju medija izazvao je premijer Rusije Dmitrij Medvedev, koji je po dolasku u Brisel izjavio da je po mnogim parametrima svetska ekonomija danas u gorem položaju nego kobne 2008. godine.

Kako je rekao, svet se 2008. godine suočio sa finansijskom krizom bez presedana, koja je potpuno promenila pravila svetske ekonomije i naterala da se revidira finansijsko-ekonomska politika. Međutim, kako kaže, od tada su uspešno otkrivene i ispravljene mnoge sistemske greške pre svega na finansijskim tržištima, ali i u upravljanju državnim obveznicama i politici velikih banaka.

Rukovodilac moskovske više ekonomske škole Aleksej Maslov mišljenja je da je Medvedev u Brisel otputovao upravo sa tim ciljem – budući da sa Kinom uživa izuzetno pozitivan odnos, a važno je da to učini i sa Evropom kako ne bi prepustila štafetu Pekingu kada je reč o trgovini sa Starim kontinentom.

Maslov tvrdi i da će velika pažnja učesnika ovog samita biti posvećena i trgovinskom ratu koji je pokrenula Amerika. Pre svega će Kina, ali i Rusija, veliku pažnju posvetiti upravo promeni snaga kada je reč o trgovinskim vezama. „Verujem da će, kao odgovor na taj trgovinski rat, na samitu biti predloženo i da se smanje tarifne barijere za uvoz i izvoz. Sve će se vrteti upravo oko toga – kako rešiti situaciju sa trgovinom u svetlu novih američkih nameta“, ističe.

Upitan da li Evropa može na neki način da se dogovori sa Azijom o pružanju otpora Americi po pitanju trgovinskih nameta, Maslov kaže da je to malo verovatno, jer je Evropa u velikoj meri povezana sa Amerikom, pre svega zbog političkih ambicija Vašingtona. 

„Čak i da Evropa nastrada od tih novih trgovinskih nameta Vašingtona, dobit će ostvariti na drugoj strani – Kina postepeno kreće da obara uvozne tarife, i to na veliki broj proizvoda, a to znači da Evropa dobija novu šansu da izvozi čitav niz svojih proizvoda na jedno veliko tržište, koje Amerika ne snabdeva“, obrazlaže.

Pored trgovine, dodaje Maslov, jedna od glavnih tema između evropskih i azijskih političara biće i bezbednost investicija. Mnoge zemlje su zabrinute zbog agresivnog stava Kine kada je reč o njihovoj imovini u tim državama. Samim tim, jedno od pitanja koje će se razmatrati biće upravo pronalaženje balansa interesa. 

Pored toga, biće reči i o pojednostavljenju propisa kada je reč o kopnenom transportu robe, a to je važno kako za Rusiju, tako i za Kinu i Evropu. Ne treba zaboraviti ni temu sajber bezbednosti, koja se trenutno spominje širom sveta i kojoj je neophodno posvetiti izuzetno veliku pažnju, navodi Maslov.

Inače, jedna od tema prvog dana samita bila je i Iran, a učesnici su se jednoglasno složili da je očuvanje nuklearnog sporazuma sa Iranom apsolutno neophodno. Inače, na marginama ASEM-a očekuje se i potpisivanje bilateralnih sporazuma uključujući one o slobodnoj trgovini, zaštiti investicija kao i sporazumi o partnerstvu i saradnji sa mnogim azijskim zemljama.

sputniknews.com

 

KOMENTARI ČITALACA

Ostavi komentar

Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se

Prijavite se