ŠOK ZA MOSKVU: INDIJA ODUSTAJE OD UGOVORA sa Rusijom na avionima 5. generacije ŠTA JE POZADINA
Indija može odbiti saradnju sa Rusijom u stvaranju novog pete generacije. Kako prenosi Defence News, indijska strana se može povući iz projektra zbog zaostalosti tehnologije i nemogućnosti da se obećavajući proizvod takmiči sa F-35 iz SAD-a. Šta se dešava?
Ovaj članak u ovoj publikaciji je zasnovan na izveštaju komande indijskih vazduhoplovnih snaga, koji kaže da ovaj avion, kreiran na osnovama ruskog borbenog aviona pete generacije Su-57, nema dovoljno tehnologije nevidljivosti.
Ovaj članak kaže da projekat ne zahteva koncept modularnog motora, što na kraju dovodi do većih troškova održavanja. U tom smislu, indijska vojska je predložila da indijske vlasti treba da se povuku iz zajedničkog rusko-indijskog FGFA (borbenog aviona pete generacije).
Prema rečima analitičara Vaijindera Takura, avion koji je kreiran u okvru FGFA programa će biti opremljen motorom Product 30, koji je 30% lakši i štedi gorivo. Pored toga, on sadrži manje pokretnih delova nego originalna AL-41F1 jedinica montirana na originalnom Su-57.
Ruski Sukhoi Design Bureau i indijski Hindustan Aeronautics rade zajedno na kreiranju borca pete generacije još od 2007. godine. Pravda.Ru se obratila vojnom stručnjaku Alekseju Leonkovu.
“Šta mislite da li Indijci nisu sami dali takvu izjavu?“
“Oni su, najblaže rečeno, nepošteni. Indijci su želeli da budu deo projekta kada su razgovori bili u toku. Ipak, kao rezultat razgovora, oni nisu mogli dobiti ono što su želeli. Zato su odlučili da diskredituju ono što nisu mogli dobiti. Ako uporedimo performanske i borbene sposobnosti F-35 i Su-57, Su-57 je daleko ispred F-35.“
“Bilo je određenih nezavisnih procena. Na primer, australijska analitička grupa je radila na projektu upoređivanja ovih aviona. Australijanci su avionu Su-57 dali +5, a avionu F-35 -10.“
“Ako pogledamo tehničke detalje, onda je glavni fokus u kreiranju F-35 bio na dve stvari: kratko vreme poletanja i sletanja, kao i stelt tehnologija. Prvi aspekt je učinio da avion postane avion sa jednim motorom koji zaparavo može poleteti i sleteti veoma brzo. Stelt tehnologija degradira kvalitet leta i pruža niz drugih ograničenja.“
“Da bi stvari bile gore, stelt tehnologija je više tehnologija reklamiranja. Ona čini da avion u određenoj meri bude nevidljiv, ali savremena radarska tehnologija omogućava lako otkrivanje prikrivenog aviona, čak i na velikoj udaljenosti.“
“Što se tiče oružja koje nose Su-57 i F-35, ruski avion je daleko superiorniji od američkog modela, kako u smislu svojih raketa i radarske opreme, tako i u manevrisanju.“
Ove godine je F-35 demonstrirao svoje pilotske kvalitete na MAKS aeromitingu, a mnogi stručnjaci su njegov let ocenili kao oprezno pilotiranje, iako su američki avioni pokušali da izvedu akrobatske podvige. Posle toga su dva Su-57 pokazala pokretnu vazdušnu bitku, u kojoj su izveli razne akrobatske podvige bez gubitka potiska.“
Webtribune.rs
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se